تزریق پلاستیک: مزایای جایگزینی قطعات فلزی با قطعات پلاستیکی

مجموعه تکنو صنعت ۰۹۱۳۱۶۹۱۸۰۵ آماده خدمات رسانی به تمامی تولیدکنندگان محترم میباشد..

از آنجایی که تکنیک‌های تولید قطعات پلاستیکی بسیار پیشرفت کرده و ظرفیت تولید آن‌ها افزایش داشته است ، صنایع مختلف نیز به سمت تبدیل قطعات فلزی به پلاستیکی می‌روند. امروزه حتی برخی صنایع به دنبال تبدیل بسیاری از قطعاتی هستند که سال‌ها از نوع فلزی آن‌ها استفاده می‌شده است. این موضوع بدین دلیل است که آن‌ها با کمی بررسی بیشتر متوجه میزان کاهش هزینه‌ها و امکان طراحی بهتر و دقیق‌تر قطعات با پلاستیک می‌شوند. البته مزایای به‌کارگیری قطعات پلاستیکی به این دو مورد محدود نمی‌شود. شاید در ابتدا از خود بپرسید چرا باید یک قطعه فلزی را با چیزی مانند پلاستیک جایگزین کنیم. اما بعد از خواندن این مطلب شاید کاملاً نظرتان را عوض کنید. در این مقاله قصد داریم به طور دقیق‌تر به مزایای جایگزین کردن قطعات فلزی با پلاستیکی بپردازیم.

کاهش هزینه‌های تولید قطعه

یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین مزایای تولید قطعات پلاستیک به روش تزریق پلاستیک این است که هزینه تمام شده‌ی تولید قطعه بسیار کاهش پیدا می‌کند. این بدین دلیل است که چندین ریز قطعه‌ی مختلف فلزی که با هم یک قطعه واحد را می‌سازند می‌توانند به یک قطعه واحد پلاستیکی تبدیل شوند. مراحل طراحی و ساخت قالب پلاستیک بسیار دقیق و حساس هستند اما بعد از آن، تزریق پلاستیک روشی ساده و کارا است و می‌توان هزاران قطعه را با کمترین صرف نیرو تولید کرد در حالی که تراشکاری و جوشکاری قطعات فلزی کاری زمان‌بر و سخت است و برای هر قطعه باید دوباره و دوباره انجام شود.

plastic conversions

افزایش دوام قطعه و کارایی

می‌دانید که قطعات پلاستیکی دوام بسیار بالایی در محیط‌ها و شرایط اقلیمی گوناگون دارند. رطوبت، آفتاب، تغییرات دما در تابستان و زمستان و حتی قرارگیری در معرض بخارات شیمیایی کمترین اثر ممکن را روی قطعه پلاستیکی دارد. این موضوع موجب می‌شود که گاها عمر قطعه پلاستیکی تا شش برابر بیشتر از قطعه مشابه فلزی آن باشد.

از سوی دیگر ماهیت قطعات پلاستیکی به گونه‌ای است که دارای سطح کاملاً صاف و صیقلی هستند و کل قطعه پیوستگی یکپارچه‌ای دارد. بنابراین زائده، خراش، سوراخ، تورفتگی، برآمدگی یا ترک‌های ریزی که طبیعتاً در سطح قطعات فلزی تراشکاری شده وجود دارد، در قطعات پلاستیکی نیست. وقتی این قطعات مثلاً در عملیاتی مانند سیستم‌های انتقال سیال به کار می‌روند احتمال نقص در عملیات و نیاز به تعویض قطعه بسیار کمتر خواهد بود؛ چیزی که موجب کاهش چشمگیر هزینه‌ها می‌شود. دوام بیشتر قطعه همچنین هزینه‌های مالی و زمانی برای تعمیر و نگهداری دستگاه‌ها را نیز کاهش می‌دهد.

افزایش دقت طراحی ابعاد

قطعات پلاستیکی که به روش تزریق در قالب تولید می‌شوند می‌توانند اندازه‌های بسیار دقیقی داشته باشند که در طراحی اولیه مدنظر بوده است. در اغلب موارد میزان خطای ابعاد در قطعه آن‌قدر ناچیز است که هیچ نیازی به پولیش و مراحل تکمیلی پس از تزریق پلاستیک ندارد. این در حالی است که در قطعات فلزی اولاً ایجاد برخی ابعاد بسیار ریز با خطای کم ممکن نیست و در صورت امکان هم نیاز به پولیش و کارهای جانبی زیادی دارد تا به طرح موردنظر نزدیک شود.

کاهش نویز و سر و صدا

طبیعتاً یک قطعه پلاستیکی بسیار کم سر و صدا تر از یک قطعه فلزی است. همیشه در دستگاه‌ها، لرزش و حرکات قطعات فلزی صدای زیادی تولید می‌کند. در این مورد حتی جایگزین کردن بخشی از قطعات فلزی با قطعات پلاستیکی تا حد خیلی زیادی سر و صداهای دستگاه و به‌طورکلی هر روند کاری را کاهش می‌دهد.

جالب است بدانید که در روند تصمیم‌گیری برای جایگزینی قطعات فلزی، این مورد در ابتدا کمتر مورد توجه مشاغل و صنعت‌ها مختلف است (مواردی چون کاهش هزینه‌ها بیشتر مورد توجه است) اما در ادامه و در عمل، این مزیت بیش از تمامی مزایای دیگر خوشایند است و اولین موردی است که صاحبان صنایع از آن ابراز رضایت می‌کنند.

https://32vx6v1rhsq0101hi64e3y44-wpengine.netdna-ssl.com/wp-content/uploads/2018/02/shutterstock_609185291.jpg

افزایش انعطاف‌پذیری در طراحی قطعه

در طراحی قطعات پلاستیکی می‌توان چنان پیچیدگی‌ها و ظرافت‌هایی را گنجاند که اکثراً اجرای آن با قطعات فلزی بسیار سخت و ناممکن است. ساخت قطعات فلزی به روند تراشکاری و ماشین‌کاری فلز محدود است و بنابراین طراحان مجبورند در حین طراحی قطعه، محدودیت‌های مرحله ساخت را مدام مدنظر داشته باشند و این محدودیت‌ها را در طراحی اعمال کنند.

از آن جایی که بسیاری از ین محدودیت‌ها در طراحی قالب تزریق پلاستیک وجود ندارد، می‌توان قطعاتی ساخت که کارایی بسیار بالاتری دارند و با کاربرد موردنظر قطعه بیشترین سازگاری را دارند.

در بسیاری از موارد به خاطر محدودیت طراحی قطعات فلزی، طراح مجبور می‌شود برای یک ماژول خاص در دستگاه چندین قطعه مختلف فلزی تولید کند که بعدها در هم اسمبل می‌شوند. این کار در ادامه نیاز به روغن‌کاری همیشگی قطعات دارد و در هر حال هم با وجود روغن‌کاری، سایش بین قطعات موجب فرسایش و کاهش عمر آن می‌شود.
گاهی می‌توان یک قطعه پلاستیکی واحد با طراحی پیچیده‌تر را جایگزین چند قطعه فلزی کرد و بدین ترتیب عمر قطعه را افزایش و نیاز به نگهداری و روغن‌کاری قطعه (و همچنین سر و صدای ناشی از سایش و لرزش قطعات متعدد) را کاهش داد.

مقاومت در برابر تغییرات دمایی

امروزه پلاستیک‌ها مقاومت بالایی در برابر حرارت‌های بالا و مواد شیمیایی مختلف دارند. هرچند فلزات مقاومت دمایی بالایی دارند اما اگر در معرض تغییرات دمایی بالایی قرار بگیرند ابعاد آن‌ها به طور قابل‌توجهی تغییر می‌کند (منبسط و منقبض می‌شوند) و این در عملکرد و کارایی قطعه و کل سیستم اثر منفی می‌گذارد و گاها ممکن است سیستم را مختل کند. این در حالی است که ابعاد قطعه پلاستیکی در برابر بزرگ‌ترین تغییرات دمایی هم تغییرات بسیار ناچیز و در حد صفر دارد.

مقاومت در برابر مواد شیمیایی

در بسیاری از صنایع، مقاومت در برابر مواد شیمیایی بسیار مهم است. پیش از این در صنایع مختلف برای جلوگیری از خورده شدن فلزات، سطح آن‌ها را به صورت چند لایه با رنگ پوشش می‌دادند. در هر حال پوشش رنگ پس از مدتی از بین می‌رفت و سطح فلز دچار خوردگی می‌شد. این سیستم نیازمند پوشش دهی مداوم فلز دارد که وقت و هزینه زیادی هدر می‌دهد و در نهایت کارایی لازم را ندارد و نیاز به تعویض قطعه فلزی است.

قطعات پلاستیکی بدون نیاز به هیچ پوشش رنگی در برابر مواد شیمیایی مقاومت کامل دارند و هیچ واکنش شیمیایی با این مواد نشان نمی‌دهند.

پلاستیک قابل بازیافت است

این موضوع نه تنها باعث می‌شود پلاستیک گزینه‌ی بهتری برای محیط‌زیست باشد بلکه هزینه‌های شما را نیز کاهش می‌دهد. زمانی که قطعات پلاستیکی زیادی دارید، بعد از مدت طولانی استفاده، می‌توانید آن‌ها را بازیافت کنید و به جای خرید قطعات جدید دوباره قطعات دیگری از قبلی‌ها بسازید.

همچنین در روند تولید اولیه قطعات، از تکه‌های پلاستیکی زائده می‌توان دوباره برای تولید قطعات دیگر استفاده کرد. نهایتاً اگر پلاستیک دست دوم کیفیت لازم برای تولید مجدد قطعات شما را ندارد، می‌توان آن را به صنایع دیگری که به پلاستیک با کیفیت کمتر نیاز دارند ارائه داد.

کاهش وزن قطعه

حتماً حدس می‌زنید که وزن یک قطعه پلاستیکی از مشابه فلزی آن کمتر است؛ اما چقدر؟ در واقع قطعات پلاستیکی تا ۵۰ درصد از قطعات فلزی وزن کمتری دارند. معمولاً در درون قطعات فلزی که قرار است تحت فشار باشند، محلی برای تعبیه ستون‌ها و اسکلت‌های فولادی تعبیه می‌شوند. این یعنی که قطعه در حالی که وزن بسیار کمتری دارد، مقاومت و دوام بالایی نیز دارد.

در تولیدات برخی صنایع مانند خودرو که وزن محصول بسیار اهمیت دارد، با جایگزینی قطعات فلزی با پلاستیکی می‌توان به راحتی وزن ماشین را کاهش داد. این امر موجب شده امروزه بسیاری از شناخته‌شده‌ترین خودروسازان جهان به سمت تولید قطعات پلاستیکی بروند.

کاهش هزینه بسته‌بندی و حمل‌ونقل

از آنجایی که قطعات پلاستیکی سبک هستند و در برابر رطوبت و آفتاب هم مقاوم هستند، بسته‌بندی آن بسیار آسان‌تر است و نیاز به المان‌های محافظتی بسیار کمتری برای ایمنی بسته‌بندی دارد چون حتی تعداد زیادی قطعه هم روی هم سوار شوند، آسیبی به آن‌ها وارد نمی‌شود و با قرار گرفتن در معرض رطوبت هم اتفاقی برای قطعه نمی‌افتد. پس یک بسته‌بندی ساده و بسیار کم هزینه برای قطعه پلاستیکی کافی است.

بسیار بدیهی است و نیازی به توضیح ندارد که حمل‌ونقل یک بار سبک‌تر نیز بسیار کم هزینه‌تر و آسان‌تر از باری از جنس فلز است.

آیا تبدیل قطعه فلزی با پلاستیکی برای من مناسب است؟

به‌طورکلی بسیاری شرکت‌ها می‌توانند با این جایگزینی بین ۲۵ تا ۵۰ درصد در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنند. علاوه بر این می‌توانند چندین قطعه را در یک قطعه ادغام کنند، قطعات رنگی تولید کنند، طراحی قطعه را پیشرفته‌تر و دقیق‌تر کنند و نویز سیستم‌های خود را کاهش دهند. اگر می‌خواهید بدانید جایگزینی قطعه فلزی با پلاستیکی برای کاربرد به خصوصی که مدنظر شماست، تصمیم درستی هست یا نه می‌توانید با گروه تکنو صنعت تماس بگیرید.

گروه تکنو صنعت تا به حال پروژه‌های متعددی را درزمینهٔ جایگزینی قطعات فلزی با پلاستیکی برای صنایع مختلف، با موفقیت به اتمام رسانده و بنابراین کارشناسان ما می‌توانند حتی به صورت تلفنی، مشاوره جامع و مطمئنی در این زمینه به شما ارائه دهند. برای مشاهده راه‌های ارتباطی ( فرم تماس در سایت، تلفن، واتساپ، اینستاگرام و …) به صفحه تماس با ما در سایت سری بزنید.
[/fusion_text][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]
| 2023-11-25T23:07:19+03:30 می 14th, 2020|دسته‌بندی نشده|